کد مثاله : 17132

تاریخ درج مقاله : پنج شنبه 30 مهر 1394
پايگاه آستان مقدس امامزاده سيدمحمود (عليه السلام) ـ حاجي آباد
• زيارت و جايگاه حضرت معصومه (سلام الله عليها) از نگاه علما و بزرگان
همه مسلمانان و پيروان اهل بيت عصمت به خصوص مردم قم، و بالاخص طلاب و علما بايد زيارت او را مغتنم بدانند و از آن حضرت استمداد بنمايند
سفارش مقام معظم رهبري
مقام معظم رهبري در ضمن بياناتي مي فرمايد: «ما بايد از اين حضرت(حضرت معصومه عليها السلام) بيشتر استفاده کنيم. به هر صورت ايشان امامزاده بلافصل است؛ دختر امام، خواهر امام، عمه امام است، خيلي عظمت دارد...بنابراين بايد خيلي مغتنم بشماريم، به خصوص مردم قم... همه مسلمانان و پيروان اهل بيت عصمت به خصوص مردم قم، و بالاخص طلاب و علما بايد زيارت او را مغتنم بدانند و از آن حضرت استمداد بنمايند.»
 
سفارش آيت اللّه فاضل لنکراني
 حضرت آيت اللّه فاضل لنکراني مي فرمايد: «لازم است مردم شريف ما از زيارت اين بانوي بزرگ غفلت نورزند. حتي آنان که در مناطق دوردست کشور زندگي مي کنند، مقيد باشند هم چنان که به زيارت حضرت امام رضا عليه السلام مشرف مي شوند، حداقل سالي يک بار به قصد زيارت کريمه اهل بيت عليها السلام نيز عزم سفر کنند. حضرت معصومه عليها السلام همانند برادر بزرگوارش ميهمان ما ايرانيان است... . لذا زيارت ايشان عنوان ميهمان نوازي نيز دارد. مردم عزيز ايران که به ميهمان نوازي مشهورند، شايسته است تا آنجا که در توان دارند، در زيارت اين کريمه اهتمام ورزند.»
 
حضرت معصومه سلام الله عليها و قم در نگاه امام خميني
امام خميني قدس سره آن گاه که در قم ساکن بود و هرگاه که به قم مي آمد، با نهايت خضوع نسبت به مقام بلند حضرت معصومه سلام الله عليها در کنار مرقدش حاضر مي شد و متواضعانه به او متوسّل مي گشت و با اشتياقي ويژه، ضريح مطهّر حضرت معصومه سلام الله عليها را مي بوسيد.

مي فرمود: در ايام اقامت در قم هرگاه مشکلي داشتم، مي رفتم حرم مطهرحضرت فاطمه معصومه عليها السلام و چند ساعت در آنجا دخيل مي شدم و معمولاً گره گشايي مي شد.

حضرت امام خميني(ره) در سخناني، که در جمع گروهي ازمردم مختلف قم بيان فرمود، بيش از بيست صفت ارزشمند در باره اين شهر، حوزه علميه قم و مردم آن به کار برد: «قم حرم اهل بيت است. قم مرکز علم است. قم مرکز تقواست. قم مرکز شهادت وشهامت است. از قم علم به همه جهان صادر شده است و مي شود؛ و ازقم شهادت به همه جا صادر مي شود. قم شهري است که در آن ايمان وعلم و تقوا پرورش يافته. قم اززمان ائمه اطهار عليهم السلام مورد توجه اسلام بوده است؛ و از قم تقوا، شجاعت، شهامت و همه فضايل به همه جا صادر مي شود و صادرخواهد شد. علمايي که در قم من ادراک کرده ام، کساني بودند که در دنيا نمونه بودند. در علم و در تقوا و من اميدوارم که ادامه پيدا کند اين علم و تقوا در شهرشما تا زمان ظهور امام زمان سلام الله عليه...»

در فرازي ديگر، شوق سرشار خود به قم و ساکنانش را چنين بيان مي کنند:

«من هرجا باشم قمي هستم و به قم افتخار مي کنم. دل من پيش قم است و قمي و دل من پيش همه اهل تقواست و همه کساني که به اسلام خدمت مي کنند. من گرچه از قم مع الأسف تا يک مقداري دور هستم، لکن به حسب قلب، نزديکم. سلام من را به اهل قم برسانيد واز همه شما اميدوارم که اين نهضت را به آخر برسانيد.»

آن رهبر فرزانه، در روز ورود خود به اين شهر، قم را «نمونه» و محل انتشار «دانش» معرفي مي کند و مي فرمايد: «از قم علم منتشر مي شود. از قم قدرت منتشر مي شود. قم نمونه بود و من مفتخرم که در قم هستم. من 15 سال يا قدري بيشتر از شما دور بودم؛ لکن دلم اينجا بود. با شما بودم. شما غيرتمندان، شما پاک جوانان سرمشق همه شديد.»

 حريم حضرت معصومه سلام الله عليها
حضرت آيت الله اراکي نقل مي کردند:

آقاي شيخ حسنعلي تهراني رحمه الله(جد مادري آقاي مرواريد)- که از علماي بزرگ و شاگردان فاضل ميرزاي شيرازي محسوب مي شدند و حدود ?? سال در نجف به تحصيل علوم اشتغال داشتند،برادري داشت به نام حاج حسينعلي شال فروش که از تجار بازار بود و در تمام مدتي که حاج شيخ مشغول تحصيل بودند، ايشان ماهي ?? تومان به او شهريه مي داد تا اين که برادر تاجر فوت مي کند و جنازه او را به قم حمل مي کنند و در آنجا دفن مي نمايند.

حاج شيخ حسنعلي(که در اواخر عمر در مشهد ساکن بودند) تلگرافي از فوت برادر مطلع مي شود، به حرم مشرف شده و به حضرت رضا عليه السلام عرض مي کنند:

«من خدمت برادرم را يک بار هم نتوانستم جبران نمايم جز همين که بيايم اينجا و از شما خواهش کنم که به خواهرتان حضرت معصومه عليها السلام سفارش ايشان را بفرمائيد، کمکي به برادرم بکند

همان شب يکي از تجار که از قضيه اطلاع نداشت، خواب مي بيند که به حرم حضرت معصومه عليها السلام مشرف شده است.

در خواب به او مي گويند: «حضرت رضا عليه السلام به قم تشريف آوردند، يکي براي زيارت خواهرشان و يکي براي سفارش برادر حاج شيخ حسنعلي به حضرت معصومه عليها السلام.

او معناي خواب را نمي فهمد و آن را با حاج شيخ حسنعلي در ميان مي گذارد و ايشان مي فرمايد: «همان شب که شما خواب ديدي، من(درباره برادرم) به حضرت رضا متوسل شدم و اين خواب شما درست است. »

مرحوم آقا سيد محمد تقي خوانساري پس از شنيدن اين خواب فرمود: «از اين خواب استفاده مي شود که قم در حريم حضرت معصومه(س)است.

بايد حضرت امام رضا عليه السلام به قم تشريف فرما شوند و سفارش برادر حاج شيخ حسنعلي را به حضرت بفرمايند و الا خود حضرت امام رضا عليه السلام مستقيما در کار مداخله نمي کنند.

چون اين در محدوده حضرت معصومه(س) است و مداخله در اين محيط نمي شود.
 
جلال و جبروت حضرت فاطمه سلام اللّه عليها
مرحوم آيت اللّه مرعشي نجفي قدّس سره بارها براي طلاب مي فرمودند:

علّت آمدن من به قم اين بودکه پدرم، آقا سيد محمود مرعشي نجفي- که از زهّاد و عبّاد معروف نجف بود- چهل شب در حرم امير المؤمنين عليه السلام، بيتوته نمود که آن حضرت را ببيند. پس شبي در حالت مکاشفه، حضرت علي عليه السلام را مشاهده کرد که به ايشان فرمود: سيد محمود چه مي خواهي؟

عرض مي کند: مي خواهم بدانم قبر فاطمه زهرا سلام اللّه عليها کجاست؟ تا آن را زيارت کنم. حضرت فرموده بودند: من که نمي توانم برخلاف وصيت آن حضرت قبر او را معلوم کنم.

عرض مي کند: پس من هنگام زيارت چه کنم؟

حضرت فرموده بودند: خداوند متعال، جلال و جبروت حضرت فاطمه را به فاطمه ي معصومه سلام اللّه عليها عنايت فرموده اند؛ پس هر کس که بخواهد به زيارت حضرت فاطمه ي زهرا سلام الله عليها نايل شود، به زيارت حضرت فاطمه معصومه سلام اللّه عليها برود.
 
راهگشاي مشکلات فلسفي ام
مرحوم صدر المتألهين شيرازي(ملاصدرا)، فيلسوف بزرگ جهان اسلام و صاحب کتاب گرانسنگ«اسفار اربعه» شاهکار فلسفه اسلامي، در سال هاي اواخر عمر پر برکت خود، تبعيد شده و در روستاي«کهک» قم مقيم گشته و در آنجا به تحرير مباحث فلسفي مشغول شده بود. ايشان گفته است: هرگاه در زمينه ي فلسفه، مشکلي برايم پيش مي آمد که از حلّ آن عاجز مي ماندم، با پاي پياده از کهک به قم مي رفتم و به کنار قبر حضرت فاطمه معصومه سلام اللّه عليها رفته، از آن حضرت استمداد مي نمودم. با اين کار، مسأله و مشکل من حل مي شد و سپس به روستاي کهک باز مي گشتم.
 
مکاشفه بزرگ صدر المتالهين در حرم فاطمه معصومه
استاد آية الله جوادي آملي: اگر انسان کتابي و يا مطلب علمي را در شهري که از نظرآب و هوا و موقعيت اقليمي از قم بهتر است، مطالعه کند؛ بعدعين همان کتاب و يا مطلب را در جوار رحمت بارگاه حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها در قم مطالعه کند، مي بيند که برکات ديگري نصيب انسان مي شود، و حقايق بالاتري براي انسان کشف مي گردد. اين حقيقت براي جناب صدر المتالهين نيز پيش آمده است. زيرا ايشان، هنگامي که در کهک زندگي مي کرد، براي عرض ادب و توسل به بارگاه کريمه اهل بيت فاطمه معصومه سلام الله عليها مشرف مي شد. در يکي از اين سفرها در جوار قبر فاطمه معصومه يک مساله مهم و پيچيده فلسفي يعني اتحاد عاقل و معقول در يک مکاشفه عرفاني، برايش حل شد. او خود در اين زمينه مي گويد: مسأله اتحاد عاقل و معقول از مشکلترين مسايل فلسفي است ک تا کنون هيچ فيلسوف مسلماني توفيق حل آن را پيدا نکرده است. من با توجه کامل به سوي خداي سبحان از او خواستم که مشکل برايم حل شود. دري از رحمت حق بر من گشوده شد و در اين مورد معرفت جديدي برايم حاصل شد. «کنت حين تسويد هذا المقام بکهک من قري قم، فجئت الي قم زائرا لبنت موسي ابن جعفر مستمدا منها و کان يوم الجمعه فانکشف لي هذا الامر؛» هنگام نوشتن اين بحث من درقريه کهک قم بودم. از آنجا رهسپار قم شدم، به زيارت دختر موسي بن جعفر عليهما السلام مشرف گرديدم و از آن حضرت در حل اين مسأله ياري جستم. به برکت او در روز جمعه اين مطلب بر من کشف گرديد.
 
افطار با بوسه بر ضريح
مرحوم علامه طباطبايي در زمان سکونت در قم، در ماه هاي رمضان، پيش از افطار به حرم ملکوتي کريمه ي اهل بيت، فاطمه ي معصومه سلام الله عليها مشرف مي شدند و با بوسه زدن بر ضريح مطهر آن بانوي بزرگوار، روزه ي خود را افطار مي کردند.

علامه شهيد مطهّري، هرگاه نام مرحوم علامه طباطبايي را به زبان مي آورد، مي گفت: روحم به فداي او باد. يکي از دانشمندان از استاد مطهّري پرسيد: دليل اين همه تجليل و احترام شما از علاّمه طباطبايي چيست؟ استاد مطهّري در پاسخ گفت: من فيلسوف و عارف بسيار ديده ام و احترام من به علاّمه طباطبائي به خاطر فيلسوف بودن ايشان نيست، بلکه از اين جهت است که او عاشق و دلباخته ي اهل بيت است. چرا که علاّمه طباطبايي در ماه رمضان روزه ي خود را با بوسه بر ضريح مقدّس حضرت معصومه سلام الله عليها افطار مي کرد. ابتدا پياده از منزل تا حرم مطهّر(با توجّه به آن سنين پيري و دوري راه) مشرف مي شد. ضريح مقدّس را مي بوسيد، سپس به خانه مي رفت و غذا مي خورد.
 
عنايت حضرت در فهم قرآن
آيت الله العظمي فاضل لنکراني مي فرمايد: روزي به حرم مطهر حضرت فاطمه ي معصومه سلام الله مشرف شدم و پس از اين که زيارت را خواندم، خدمت آن حضرت عرض کردم که من امروز آمده ام و هيچ حاجت دنيوي ندارم. فقط يک حاجت دارم و آن اين است که درفهم آيه ي «تطهير» مورد عنايت شما واقع شوم و اين آيه را درست بفهمم و مشکلاتم در اين زمينه حل گردد. پس به خانه آمدم و مشغول نوشتن مطالبي پيرامون اين آيه ي شريفه شدم؛ پس مسائل و مطالبي به برکت حضرت فاطمه ي معصومه سلام الله عليها براي من روشن شد که شايد اگر پنجاه سال ديگر درس مي خواندم آن مطالب براي ما روشن نمي شد!
 
شفاعت همه ي شيعيان
آيت اللّه حاج سيد محمد وحيدي(ره) از يکي از سادات برقعي نقل فرمودند که گفته بود: شبي در عالم رؤيا محضر مقدس حضرت معصومه سلام الله عليها رسيدم. مانع و حجابي در بين نبود. احساس کردم که من محرم ايشان هستم و ايشان عمه ي سادات برقعي مي باشند. از محضر مقدسشان سؤال کردم: «آيا شما به اهل قم، شفاعت خواهيد فرمود؟» حضرت در پاسخ فرمودند: «ميرزاي قمي(ره) براي شفاعت اهل قم کافي است. من براي همه ي شيعه شفاعت مي کنم.

اين رؤياي صادقه، يادآور حديثي از امام صادق عليه السلام است که مي فرمايد: «تدخَل بشفاعَتِها شيعَتي الجنّة بأجمعهم؛ به شفاعت او - حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها - همه شيعيانم وارد بهشت خواهند شد.»منابع:

نشريه خيمه، شماره 10

نشريه ديدار آشنا، شماره 109

نشريه مبلغان، شماره57

نشريه کوثر، شماره 24

نشريه کوثر، شماره 31

صحيفه امام، ج 13